Dział Informatyki - Projekty
Streszczenie

Rozwój ogólnopolskiego portalu internetowego upowszechniającego wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i prewencji wypadkowej

Kierownik projektu: dr inż. Małgorzata Suchecka

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było upowszechnianie w społeczeństwie polskim poprzez sieć Internet najnowszych osiągnięć, wyników prac naukowo-badawczych i rozwojowych Instytutu z zakresu bezpieczeństwa pracy, higieny, ergonomii i prewencji wypadkowej oraz kultury bezpieczeństwa, poprzez rozbudowę, doskonalenie interfejsu i udostępnianie ogólnopolskiego portalu internetowego w ww. dziedzinie (pod głównym, certyfikowanym adresem: https://www.ciop.pl w wersji desktopowej oraz: https://m.ciop.pl w wersji dedykowanej urządzeniom mobilnym).

W ramach realizacji zadania zmodernizowano funkcjonalnie i graficznie interfejs prezentacyjny portalu, dostępny obecnie w części desktopowej w postaci przejrzystych i przyjaznych dla użytkownika, szybko ładowalnych stron nawigacyjnych stanowiących wygodne narzędzie umożliwiające dostęp do zasobów portalu oraz wybór interesujących treści. Nowym interfejsem (łącznie ponad 100 nowych stron nawigacyjnych) objęto nawigację głównych działów portalu w wersji desktop, a także nowych serwisów opracowanych w latach 2020 - 2022.

Rozszerzono również znacząco i zaktualizowano zasoby portalu CIOP-PIB, dostępne równolegle w dwóch wersjach technologicznych: stacjonarnej (desktopowej) oraz w wersji mobilnej.

W dziale „Działalność Naukowa” udostępniono 3 nowe serwisy: „Materiały informacyjne BHP 2014-2016”, „Materiały informacyjne BHP 2017-2019” oraz „Materiały informacyjne BHP 2020-2022”, w których zaprezentowano bezpłatne materiały informacyjne z zakresu bhp, ergonomii i prewencji wypadkowej opracowane w Instytucie odpowiednio w ramach III, IV i V etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa Bezpieczeństwa i Warunków Pracy” (w tym 169 pozycji z lat 2020–2022), a także „Serwis Zadań i Projektów finansowanych z budżetu Państwa”. Udostępniono ponadto dane bibliograficzne i linki do ponad 520 najnowszych publikacji pracowników CIOP-PIB, informacje dotyczące 156 projektów realizowanych w Instytucie oraz ponad 20 nagród i wyróżnień uzyskanych w latach 2020 - 2022 przez pracowników Instytutu.

Podczas pandemii COVID-19 prowadzono serwis „Komunikaty CIOP-PIB” i 6 serwisów tematycznych dotyczących różnych aspektów ww. problematyki: „Bezpieczeństwo pracy w czasie pandemii COVID-19”, „Powrót do pracy w czasie pandemii”, „Epidemia a zdrowie psychiczne”, „Przystosowanie stanowisk pracy w czasie epidemii”, „Dieta w walce z infekcją”, „Odpady medyczne”.

Rozszerzono również dział „BHP Info” o 13 nowych serwisów tematycznych prezentujących aktualne zagadnienia szczegółowe z zakresu bhp w kontekście zastosowań innowacyjnych technologii i nowych form pracy, prewencji wypadkowej oraz psychosocjologii pracy, pn.: „Praca mobilna”, „Kleszcze i borelioza w środowisku pracy i życia”, „Praca zdalna przy komputerze”, „Osłony w meblarstwie”, „Montaż w przemyśle lotniczym” „Bezpieczeństwo i higiena pracy platformowej”, „MOBBING w pracy”, „Quady w środowisku pracy – narażenie kierowcy na drgania”, „Certyfikacja środków ochrony indywidualnej”, „Wykorzystanie dronów w BHP”, „Symulatory VR w BHP”, „Praca seniorów w Polsce na tle UE”, „Sprawność poznawcza w pracy”.

Udostępniono ponadto 6 nowych serwisów pn.: „BHP w służbie zdrowia”, „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy”, „Diagnoza i prognoza rynku usług i charakterystyka służby bhp w Polsce”, „Wartości dopuszczalne NDS/NDN czynników szkodliwych w środowisku pracy”, „Badania rynku środków ochrony indywidualnej i masek medycznych 2021” oraz „Badania rynku środków ochrony indywidualnej i zbiorowej 2022”. W części anglojęzycznej portalu udostępniono 2 nowe serwisy pn. – „OSH Posters” i „News”.

Rozbudowano i zaktualizowano serwis dotyczący „Przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym”, udostępniając monografię w zakresie ww. problematyki oraz nowe materiały szkoleniowe.

Opracowano i aktualizowano serwis polskiej edycji europejskiej kampanii pn. „Dźwigaj z głową” (2020–2022) oraz serwisy trzech kampanii społecznych pn. „Aktywni w pracy” (2020), „Stres Cyfrowy” (2021) i „Mikrofirma – Maxi BHP” (2022). Udostępniono też serwis konferencji „Niebezpieczne substancje chemiczne a bezpieczna praca” i 2 nowe serwisy (w wersji polsko- i anglojęzycznej) XIX Międzynarodowej Konferencji Zwalczania Hałasu „Noise Control 2022”, a także serwis „Światowy Dzień BHP – 28 kwietnia”.

 

 

Zadanie 4.SP.17. Widok strony głównej portalu CIOP-PIB w roku 2022

 

Udostępniono ponadto dedykowane strony informacyjne – dotyczące trzech edycji 4 konkursów organizowanych przez Instytut w latach 2020-2022: konkursu plastycznego dla dzieci: „Bezpieczne dzieci w sieci” (2020), „Prawdziwy bohater nosi maskę” (2021), „Pierwsza pomoc – moja supermoc” (2022); konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy: 29. edycja „Biozagrożenia dzisiaj” (2020), 30. edycja „Przemysł 4.0” (2021) i 31. edycja „Komunikacja” (2022); konkursu fotograficzno-filmowego O!znaki Pracy: 4. edycja „Praca z punktu widzenia”(2020), 5. edycja „Stary zawód – nowa rzeczywistość” (2021) i 6. edycja „Szczęśliwi pracy nie liczą…” (2022); 47. edycja i 48. edycja „Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy”, a także nowe i aktualizowane strony dot. przedsięwzięć upowszechniających Instytutu – konferencji, seminariów, targów i innych (łącznie 52 pozycje).

Aktualizowano także serwis BIP Instytutu, a w roku 2020 udostępniono strony dotyczące obchodów 70-lecia Instytutu, prezentujące najważniejsze wydarzenia z historii CIOP-PIB oraz galerię archiwalnych fotografii.

Na bieżąco prowadzono serwis trzech roczników miesięcznika „Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka” w języku polskim i angielskim, wzbogacając ponadto udostępnionymi tam artykułami (łącznie 118 plików pdf) działy „Prace CIOP-PIB” oraz „BHP Info”. W serwisie wydawnictw zwartych zaprezentowano 43 nowe pozycje oraz udostępniono w formule open access 50 pozycji wydawniczych.

Rozszerzono o 475 pozycje specjalistyczny serwis prawny, prowadzony w portalu Instytutu, udostępniający informacje nt. aktów prawnych w zakresie bhp (2500 pozycji) oraz informacje o nowościach prawnych z ww. zakresu. Udostępniono także 111 odpowiedzi na pytania prawne oraz 107 specjalistycznych komentarzy do nowych przepisów w zakresie bhp, które weszły w życie w latach 2020-2022.

Równocześnie prowadzono rejestrację odwiedzin portalu oraz analizy potrzeb informacyjnych jego użytkowników. Działania promocyjne portalu w jego obu wersjach – desktopowej i mobilnej – objęły linki sponsorowane (Google ADS) oraz indeksowanie zasobów portalu w wyszukiwarce GOOGLE w celu ich lepszego „uwidocznienia” w Internecie.

Rozwój struktury portalu, modernizacja interfejsu jego wersji desktopowej, a także znacząca rozbudowa podaży treści informacyjnych (łącznie o ok. 2220 stron informacyjnych serwisów w wersjach: desktop i mobilnej oraz 169 materiałów informacyjnych i 118 artykułów w zakresie bhp w formacie pdf do nieodpłatnego pobrania) umożliwiły utrzymanie znaczącej liczby odwiedzin portalu.

W efekcie ww. działań oraz prac promujących portal w okresie od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku liczba jego odwiedzin wyniosła 14,47 mln (ponad 52,09 mln pobranych stron), łącznie w domenach: www.ciop.pl, m.ciop.pl, archiwum.ciop.pl, kultbezp.ciop.pl oraz nop.ciop.pl.

Wymienione wskaźniki efektywności funkcjonowania portalu CIOP-PIB sprawiają, że jest on obecnie jednym z największych źródeł kompetentnej wiedzy z zakresu bhp w polskiej przestrzeni internetowej.

Wyniki zadania przedstawiono w 1 publikacji popularnonaukowej.



Jednostka: Dział Informatyki

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022