Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 3(630) MARZEC




  • Obciążenie zewnętrzne i wewnętrzne w kontekście metod oceny obciążenia mięśniowo-szkieletowego
    prof. dr hab. inż. DANUTA ROMAN-LIU , s. 16-21
  • Zagrożenia oczu podczas ręcznego spawania laserowego – analiza metod wyznaczania ekspozycji na promieniowanie laserowe
    dr inż. GRZEGORZ OWCZAREK , dr inż. JOANNA SZKUDLAREK , dr inż. MARCIN JACHOWICZ , dr MAŁGORZATA OKRASA , s. 22-27
  • Obciążenie zewnętrzne i wewnętrzne w kontekście metod oceny obciążenia mięśniowo-szkieletowego
    prof. dr hab. inż. DANUTA ROMAN-LIU

    W artykule przedstawiono koncepcję zależności między obciążeniem określanym jako zewnętrzne a obciążeniem wewnętrznym, określanym jako reakcja organizmu pracownika na to oddziaływanie, w powiązaniu z metodami oceny obciążenia. Scharakteryzowano metody służące do oceny oddziaływania wynikającego tylko z wykonywanych czynności pracy (metody oceny obciążenia zewnętrznego) oraz takie, które uwzględniają cechy indywidualne pracownika (metody oceny obciążenia wewnętrznego). Szczególną uwagę poświęcono zmiennym wejściowym do metod oceny obciążenia zewnętrznego, odnoszącym się do pozycji ciała (kąty w stawach) i wywieranych sił. W zaprezentowanej analizie omówiono różnice i podobieństwa występujące w obydwu typach metod.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2024.3.6.Roman-Liu



    Zagrożenia oczu podczas ręcznego spawania laserowego – analiza metod wyznaczania ekspozycji na promieniowanie laserowe
    dr inż. GRZEGORZ OWCZAREK , dr inż. JOANNA SZKUDLAREK , dr inż. MARCIN JACHOWICZ , dr MAŁGORZATA OKRASA

    Ręczne spawanie laserowe, które jest jednym z najnowszych rozwiązań w technologii spawalniczej, stwarza specyficzne zagrożenia zawodowe, zwłaszcza dla oczu spawaczy narażonych na szkodliwe promieniowanie optyczne. Pomimo powszechnego zastosowania tej technologii brakuje jednoznacznych i spójnych metod szacowania ryzyka zawodowego. Ten artykuł ma na celu wypełnienie owej luki poprzez analizę różnych metod wyznaczania maksymalnej dopuszczalnej i spodziewanej ekspozycji (MDE) na promieniowanie laserowe oraz określania wymaganego poziomu ochrony dla filtrów zabezpieczających przed promieniowaniem laserowym. Wyniki analizy mogą pomóc w tworzeniu skuteczniejszych protokołów bezpieczeństwa dla spawaczy wykonujących ręczne spawanie laserowe, co ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia i bezpieczeństwa.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2024.3.7.Owczarek



    Streszczenia roczników
    2024 - 1999
    Wybierz rocznikWybierz numer