Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 6(609) CZERWIEC 2022




  • Obiektywne parametry oceny jakości akustycznej pomieszczeń edukacyjnych
    dr inż. JAN RADOSZ , s. 12-15
  • Ultradźwiękowa technika haptyczna – działanie, zastosowania, zagrożenia
    dr inż. LESZEK MORZYŃSKI ,inż. ADAM SWIDZIŃSKI , ALIAKSANDRA SHMYK , s. 18-22
  • Baza wiedzy o środkach ochrony indywidualnej: struktura, weryfikacja i perspektywy rozwoju
    dr hab. inż. KATARZYNA MAJCHRZYCKA , dr MAŁGORZATA OKRASA , s. 23-28
  • Obiektywne parametry oceny jakości akustycznej pomieszczeń edukacyjnych
    dr inż. JAN RADOSZ

    Jakość akustyczna jest określeniem ogólnym, służącym do opisu właściwości akustycznych obiektu, które przyczyniają się do subiektywnego, pozytywnego wrażenia, odnoszonego przez człowieka. Jest ona szczególnie ważna w przypadku sal lekcyjnych, gdzie powinno się zapewnić – zarówno nauczycielom, jak i uczniom (z uwzględnieniem ich wieku) – odpowiednie warunki do przekazywania treści słownych. Jakość akustyczna jest ściśle związana z hałasem. Hałas w obiektach edukacyjnych jest jednym z najbardziej powszechnych i uciążliwych czynników fizycznych, mogącym negatywnie wpływać na zdrowie uczniów i nauczycieli. Poziomy hałasu występujące w obiektach edukacyjnych z reguły nie stanowią zagrożenia dla słuchu, niemniej jednak oddziaływanie hałasu nie ogranicza się tylko do narządu słuchu. Długotrwałe przebywanie w hałasie może powodować rozdrażnienie, utrudniać koncentrację oraz prowadzić do zmęczenia fizycznego. W artykule przedstawiono obiektywne parametry akustyczne w kontekście wymagań i zaleceń dotyczących zapewnienia dobrej jakości akustycznej pomieszczeń edukacyjnych.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.06.14.Radosz



    Ultradźwiękowa technika haptyczna – działanie, zastosowania, zagrożenia
    dr inż. LESZEK MORZYŃSKI ,inż. ADAM SWIDZIŃSKI , ALIAKSANDRA SHMYK

    Ultradźwiękowa technika haptyczna to nowa, wchodząca właśnie na rynek komercyjny technika, umożliwiająca tworzenie w powietrzu nad przetwornikiem haptycznym niewidocznych obiektów, które mogą być wyczuwane za pomocą zmysłu dotyku. W technice tej skoncentrowana i odpowiednio modulowana wiązka ultradźwięków wzbudza drgania skóry człowieka, pobudzając w ten sposób znajdujące się w niej mechanoreceptory i wywołując uczucie dotyku. Technika ta ma wiele potencjalnych zastosowań – od wzbogacania rzeczywistości wirtualnej, przez interfejsy sterujące, do pomocy dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Z drugiej jednak strony, ze względu na zastosowanie ultradźwięków o wysokich poziomach ciśnienia akustycznego, ta technika może się stać źródłem zagrożeń dla użytkownika. W artykule omówiono zasadę działania ultradźwiękowej techniki haptycznej, jej możliwe zastosowania oraz dostępne na rynku komercyjnym ultradźwiękowe przetworniki haptyczne. Przedstawiono również wyniki wstępnej oceny zagrożenia hałasem ultradźwiękowym podczas korzystania z ultradźwiękowej techniki haptycznej, oparte na badaniach hałasu ultradźwiękowego, przeprowadzonych w odniesieniu do jednego z omówionych przetworników.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.06.15.Morzynski



    Baza wiedzy o środkach ochrony indywidualnej: struktura, weryfikacja i perspektywy rozwoju
    dr hab. inż. KATARZYNA MAJCHRZYCKA , dr MAŁGORZATA OKRASA

    W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące internetowej bazy wiedzy o środkach ochrony indywidualnej. Zawiera ona moduły tematyczne: Budownictwo, Rolnictwo, Służba zdrowia, Górnictwo, Środki ochrony indywidualnej, Przepisy prawne oraz moduł Szkolenia w postaci pakietu prezentacji PowerPoint i interaktywnych sprawdzianów wiedzy odnoszących się do poszczególnych zagadnień. Jako przykład treści zawartych w jednym z modułów bazy wiedzy omówiono wybrane problemy dotyczące sprzętu ochrony układu oddechowego. W celu oceny funkcjonalności bazy oraz wytyczenia kierunków jej doskonalenia przeprowadzono badania ankietowe online z użyciem formularza Google. Analiza wyników potwierdziła, że internetowa baza wiedzy o środkach ochrony indywidualnej jest potrzebna.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.06.16.Majchrzycka



    Streszczenia roczników
    2024 - 1999
    Wybierz rocznikWybierz numer