Produkty i Usługi
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

 


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 4(595) KWIECIEŃ 2021




  • Wykorzystanie potencjału pracowników niepełnosprawnych – wstępne wyniki badań
    dr KATARZYNA HILDT-CIUPIŃSKA , mgr KAROLINA PAWŁOWSKA-CYPRYSIAK , s. 17-21
  • Przestrzenie powietrzne pod odzieżą – ich pomiar i wpływ na poziom ciepłochronności
    dr inż. MAGDALENA MŁYNARCZYK , dr JOANNA ORYSIAK , s. 22-25
  • Wykorzystanie potencjału pracowników niepełnosprawnych – wstępne wyniki badań
    dr KATARZYNA HILDT-CIUPIŃSKA , mgr KAROLINA PAWŁOWSKA-CYPRYSIAK

    Zarządzanie potencjałem ludzkim jest współcześnie jednym z najważniejszych obszarów zarządzania przedsiębiorstwami, w związku ze spadkiem znaczenia zasobów materialnych na rzecz niematerialnych (informacje, wiedza, kapitał intelektualny). Zarządzanie potencjałem ludzkim jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność całej organizacji oraz jej zdolność do realizacji wyznaczonych celów. W potencjale ludzkim przedsiębiorstwa wyróżnia się aspekt ilościowy (liczba zatrudnionych pracowników) oraz jakościowy (kompetencje: wiedza – ogólna, fachowa, specjalistyczna; predyspozycje – intelektualne, interpersonalne, emocjonalne, umiejętności – m.in.: komunikowania się, współdziałania, adaptacji do zmian; motywacja wewnętrzna: cele, wartości, postawy, wytrwałość, asertywność oraz wymiar fizyczny: stan zdrowia, wiek, płeć, stopień niepełnosprawności).

    Praca zawodowa stanowi dla człowieka ważny element życia, z punktu widzenia ekonomicznego, zaspokajania potrzeb, ale również samorealizacji i budowania samooceny. Dla osób niepełnosprawnych, praca zawodowa może być szansą na kompensację ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

    W artykule zamieszczono wstępne wyniki badań przeprowadzonych wśród 515 zatrudnionych osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zastosowaną metodą była ankieta elektroniczna. Uzyskane dane wskazują, że niepełnosprawni pracownicy mają świadomość swojego potencjału oraz tego, że nie jest on w pełni wykorzystywany przez pracodawców.

     

     

    DOI: 10.5604/01.3001.0014.8320



    Przestrzenie powietrzne pod odzieżą – ich pomiar i wpływ na poziom ciepłochronności
    dr inż. MAGDALENA MŁYNARCZYK , dr JOANNA ORYSIAK

    Wymiana ciepła w układzie odzież – źródło ciepła zależy w dużej mierze od izolacyjności cieplnej odzieży. Jest to podstawowy parametr opisujący użyty zestaw odzieży, na który składa się opór cieplny poszczególnych warstw odzieży. Uwzględnia on także występujące pomiędzy warstwami pustki powietrza, których występowanie związane jest ze stopniem dopasowania odzieży do sylwetki użytkownika. Rozmiar powstałych pustek powietrza może być analizowany za pomocą technik skanowania 3D. W artykule przedstawiono problem występowania pustek powietrza (a więc pośrednio stopnia dopasowania odzieży do sylwetki) i ich znaczenie.

     

     

    DOI: 10.5604/01.3001.0014.8321



    Streszczenia roczników
    2024 - 1999
    Wybierz rocznikWybierz numer