Aktualności

W nowym rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2023 poz. 1661) zmienione zostały daty obowiązywania wartości NDS (NDS – 3,5 mg/m3 i NDSCh – 7 mg/m3) dla tlenku azotu dla sektora górnictwa podziemnego i budowy tuneli z „21 sierpnia 2023 r.” na „do dnia 21 sierpnia 2026 r.”

WięcejLinia

W najnowszym, 3 numerze czasopisma Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy (2023) ukazały się dwie dokumentacje proponowanych dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, tj. kwasu benzoesowego i metakrylanu 2,3-epoksypropylu (metakrylan glicydylu) oraz metody oznaczania w powietrzu na stanowiskach pracy następujących związków chemicznych: 2,6-di-tert-butylo-4-metylofenolu, enfluranu, ftalanu dibutylu i kwasu benzoesowego. Polecamy również publikację zatytułowaną: „Nowe procesy i prace, podczas których są uwalniane czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Na 22-24 listopada 2023 r. zaplanowane są szkolenia dla pracowników służby BHP  organizowane przez CE „Zagrożenie czynnikami chemicznymi w środowisku pracy”. Zachęcamy do zapoznania się z programem i zapisów na szkolenie.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

NOWY dodatkowy termin szkolenia online Substancje chemiczne w środowisku pracy - czy wiem z czym pracuję? - 04 grudnia 2023 r. Szkolenie podstawowe w tematyce substancji chemicznych stwarzających zagrożenie w środowisku pracy. W programie szkolenia m.in. przepisy prawne, występowanie i oddziaływanie substancji chemicznych, ich bezpieczne magazynowanie i usuwanie odpadów, a także podstawy oceny i ograniczania ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na substancje chemiczne. Zachęcamy do zapisów.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Na stronach Międzynarodowej Organizacji Pracy ILO ukazały się wytyczne dotyczące szkodliwych czynników biologicznych w środowisku pracy „Technical guidelines on biological hazards in the working environment”. Celem Wytycznych technicznych dotyczących zagrożeń biologicznych przyjętych na 346. sesji Organu Zarządzającego MOP w listopadzie 2022 r. (GB.346/INS/17/3) jest zapewnienie rządom, pracodawcom, pracownikom i ich organizacjom kluczowych zasad skutecznego zarządzanie zagrożeniami biologicznymi w środowisku pracy. Wytyczne zostały opracowane przez grupę międzynarodowych specjalistów i zostały przyjęte podczas trójstronnego spotkania ekspertów z różnych krajów, które odbyło się w Genewie w dniach 20–24 czerwca 2022 r.

WięcejLiniaLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl