Aktualności

1 lipca 2023 r. na terenie Polski zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego spowodowany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną - m. in. znaczący spadek liczby zakażeń, hospitalizacji i zgonów spowodowanych SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny złożył wniosek do Ministra Zdrowia o odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2023, poz. 1118).

Więcej w pliku pdfLiniaLinia

Ukazały się nowe normy oznaczania w powietrzu na stanowiskach pracy następujących substancji chemicznych: tlenku wapnia oraz żelazowanadu.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Ukazało się nowe rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Rozporządzenie wejdzie w życie 30 września 2023 r. Aktualne przepisy dopuszczają młodocianego do prac w narażeniu na działanie substancji sklasyfikowanych jako toksyczne na narządy docelowe po narażeniu jednorazowym, kategoria 1 lub 2; toksyczne na narządy docelowe po narażeniu powtarzanym, kategoria 1 lub 2; uczulające na drogi oddechowe, kategoria 1, podkategoria 1A lub 1B ; uczulające na skórę, kategoria 1, podkategoria 1A lub 1B; rakotwórcze, kategorii 1A, 1B lub 2; mutagenne, kategoria 1A; działające szkodliwe na rozrodczość, kategoria 1A lub 1B oraz podczas procesów/prac, podczas których wydzielają się czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym określone w załączniku nr 1 do rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2023, poz. 284).

Więcej w pliku pdfLiniaLinia

Podczas 104. posiedzenia Komisji, które odbyło się w połowie marca br., przyjęto stanowisko w sprawie przedłużenia okresu przejściowego wejścia w życie wartości dopuszczalnego stężenia tlenku azotu na poziomie 2,5 mg/m3 do 21 sierpnia 2026 roku. Na początku lipca br. do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy uwzględniający to stanowisko.

WięcejLiniaLinia

BIOINFO

Sezon wakacyjny to czas kiedy więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu – spacery wśród zieleni zwiększają ryzyko pokłucia przez kleszcza. Zakażone kleszcze mogą przenieść na człowieka m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Informacje dotyczące profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze można znaleźć w zakładce Warto wiedzieć.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl