Aktualności

Ukazały się nowe normy z zakresu Powietrze na stanowiskach pracy dotyczące wymagań i metod badania pomp osobistych do pobierania próbek czynników chemicznych i biologicznych oraz oceny procedur pomiarów z użyciem próbników czynników chemicznych występujących w powietrzu jako mieszanina cząstek stałych i pary.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

W 5 nr BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA z 2023 r. ukazała się publikacja „Prototyp miernika aerozoli nanoobiektów – badanie weryfikacyjne w środowisku pracy” autorstwa dr inż. Tomasza Jankowskiego i mgr inż. Adriana Okołowicza. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

Więcej w pliku pdfLiniaLinia

Na stronach EU-OSHA pojawił się przewodnik Komisji Europejskiej, który zawiera praktyczne przykłady ograniczania narażenia pracowników na niebezpieczne produkty lecznicze na wszystkich etapach cyklu życia: produkcji, transportu i przechowywania, przygotowania, podawania pacjentom, a także gospodarowania odpadami. Dokument do pobrania w języku angielskim.

WięcejLiniaLinia

26 czerwca 2023 r. odbędzie się 105. posiedzenie Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, podczas którego będzie omawiana nowa propozycja wartości dopuszczalnego stężenia dla frakcji respirabilnej kobaltu i jego związków – w przeliczeniu na Co.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

W piątek 5 maja Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nie uznaje już COVID-19 za globalne zagrożenie dla zdrowia. Jednocześnie oficjalnie ogłosiła zakończenie pandemii COVID-19. WHO zastrzega jednak, że wirus SARS-CoV-2 nadal jest obecny i może nas jeszcze zaskoczyć, chociaż od początku roku liczba zakażeń spadła o 95%. Natomiast w myśl polskich przepisów nadal obowiązuje przynajmniej do 30 czerwca 2023 r. stan zagrożenia epidemicznego mimo decyzji WHO.

WięcejLiniaLinia

CHEMPYŁ

W bazie CHEMPYŁ pojawiły się nowe materiały – nowa rozbudowana baza CMR (rakotwórcze/mutagenne/reprotoksyczne) gdzie znaleźć można definicje, klasyfikację, wykaz i wyszukiwarkę substancji i procesów rakotwórczych, wskazówki dla pracodawców, informacje o Centralnym Rejestrze danych o narażeniu na te substancje, oraz zakładkę na temat substancji klasyfikowanych jako reprotoksyczne.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

BIOINFO

Zbliżają się wakacje, czas podróży, więc najwyższa pora, aby zadbać o instalacje klimatyzacyjne w samochodach. Szczegółowe informacje o zasadach bezpiecznego użytkowania klimatyzacji w samochodach osobowych można znaleźć w zakładce „Warto wiedzieć”: Zasady bezpiecznego użytkowania klimatyzacji w samochodach osobowych.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Liczba zakłuć nie maleje! Szacuje się, że każdego roku 385 000 pracowników służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych i ponad 1 milion pracowników służby zdrowia w Europie doznaje urazów przezskórnych w wyniku wypadków z igłami lub ostrymi narzędziami. Choć ekspozycja na krew może zwiększyć przenoszenie szkodliwych patogenów, takich jak ludzki wirus niedoboru odporności (HIV), wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV) i wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV), to wciąż wiele przypadków zranień jest niezgłaszanych przez pracowników, którzy nie postrzegają swoich zranień jako poważnych. Dowiedz się więcej o tym, jak zapobiegać zakłuciom igłą: zlokalizuj, przeszkol, oceń.

Więcej w pliku pdfLiniaLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl