Aktualności

Ukazała się weryfikacja metody „Spaliny emitowane z silników Diesla, mierzone jako węgiel elementarny. Metoda oznaczania w powietrzu na stanowiskach pracy” opublikowanej w kwartalniku Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 2020, 4(106), 143–163 – uściślenie zapisu procedury analitycznej oznaczania spalin silnika Diesla, jako węgla elementarnego w powietrzu na stanowiskach pracy.

PdfLiniaLinia

Pracownia Zagrożeń Chemicznych wykonuje oznaczanie węgla elementarnego, jako markera spalin emitowanych z silników Diesla na stanowiskach pracy. Zapraszamy do kontaktu z kierownikiem Pracowni Zagrożeń Chemicznych - dr hab. Małgorzatą Szewczyńską, prof. CIOP-PIB

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Ukazało się nowe, zaktualizowane i zweryfikowane XIII wydanie poradnika nt.: „Czynniki szkodliwe w środowisku pracy – wartości dopuszczalne 2022” pod red. M. Pośniak, J. Skowroń. Poradnik można zakupić w CIOP-PIB.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Przepisy dotyczące ograniczeń dla diizocyjanianów, tj. rozporządzenia Komisji (UE) 2020/1149 z dnia 3 sierpnia 2020 r. zmieniającego załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), poza ograniczeniami w zakresie stosowanych stężeń diizocyjanianów, wprowadzają także wymogi w zakresie przeprowadzania szkoleń zawodowych dla osób mających z nimi styczność. Od 24 sierpnia 2023 r. pracownicy wyspecjalizowani i zatrudnieni w przemyśle co pięć lat zobowiązani będą do pomyślnego ukończenia kursu szkoleniowego poświęconego bezpiecznemu użytkowaniu diizocyjanianów. Europejskie Stowarzyszenie Klejów i Przemysłu Uszczelniaczy (FEICA) we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Diizocyjanianów i Polioli (ISOPA), Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Izocyjanianów Alifatycznych (ALIPA) i kilkoma innymi branżami przemysłu poliuretanowego (PU), uruchomiła kompleksowy program szkoleniowy w zakresie bezpiecznego stosowania i postępowania z diizocyjanianami.

WięcejLiniaLinia

Zachęcamy do zapisów na Szkolenie specjalistyczne „Zagrożenie czynnikami chemicznymi w środowisku pracy”. Termin: 27-29 marca 2023 r.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

BIOINFO

Kleszcze – w Polsce sezon wzmożonej aktywności kleszczy trwa od marca do października. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi profilaktyki chorób odkleszczowych oraz filmem instruktażowym – Jak poprawnie usunąć kleszcza z powierzchni skóry?

Profilaktyka chorób przenoszonych przez kleszcze (ciop.pl)
Jak poprawnie usunąć kleszcza z powierzchni skóry (YouTube)

Wśród przedmiotów, z którymi mamy na co dzień kontakt są pieniądze. Banknoty i monety będąc w obiegu mogą ulec skażeniu i tym samym stać się zarówno źródłem, jak i środkiem rozprzestrzeniania się mikrobiologicznych zanieczyszczeń. Informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z bankomatów można znaleźć w zakładce Warto wiedzieć.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl