Aktualności

4 lutego obchodzony jest Światowy dzień walki z rakiem. Pamiętajmy, że choroby nowotworowe związane z narażeniem na czynniki rakotwórcze w pracy stanowią poważny problem we wszystkich państwach Unii Europejskiej, również w Polsce. Zachęcamy do śledzenia informacji zamieszczanych w bazie CHEMPYŁ w zakładce Substancje rakotwórcze/mutagenne wg CLP.

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Do dnia 20 lutego 2023 r. wartość NDS spalin emitowanych z silników Diesla – frakcji respirabilnej wynosi 0,5 mg/m3. Jedynie dla sektora górnictwa podziemnego i budowy tuneli wartość ta obowiązywać będzie do dnia 20 lutego 2026 r. W innych przypadkach od 21 lutego 2023 r. następuje zarówno zmiana wartości NDS na 0,05 mg/m3, jak i sposobu szacowania narażenia na spaliny emitowane z silników Diesla - mierzone jako węgiel elementarny (Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2021 poz. 325)).

LiniaLiniaLinia

W CIOP – PIB opracowano metodę oznaczania węgla elementarnego w powietrzu na stanowiskach pracy do oceny narażenia na spaliny emitowane z silników Diesla.

PdfLiniaLinia

Oferujemy Państwu szkolenia w zakresie oznaczania węgla elementarnego jako markera spalin emitowanych z silników Diesla na stanowiskach pracy. Zapraszamy do kontaktu z kierownikiem Pracowni Zagrożeń Chemicznych - dr hab. Małgorzatą Szewczyńską, prof. CIOP-PIB.

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

BIOINFO

Zaktualizowano metody poboru i oznaczania szkodliwych czynników biologicznych w powietrzu w oparciu o Polskie Normy opublikowane w latach 2020-2022. Zapraszamy do korzystania z bazy.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Mycie rąk jest jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych metod zapobiegania wielu chorobom. Jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia mycie rąk zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę aż o 25%. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem „Dlaczego higiena rąk jest ważna?”  w zakładce  „Warto wiedzieć”.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

CHEMPYŁ

W bazie CHEMPYŁ zaktualizowano treści zakładek Zasady oceny narażenia i ryzyka zawodowego. Zachęcamy do zapoznania się z metodami oceny ryzyka zawodowego związanego ze stosowaniem i występowaniem substancji chemicznych stwarzających zagrożenie w środowisku pracy wynikającego z narażenia inhalacyjnego, dermalnego i zagrożenia pożarem, wybuchem, czy poparzeniem oraz ryzyka zawodowego związanego ze stosowaniem nanomateriałów.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl