Wraz z pierwszym numerem newslettera w roku 2023, w imieniu zespołów tworzących bazy CHEMPYŁ i BIOINFO składamy Państwu najlepsze życzenia noworoczne i jednoczesne podziękowania za miniony 2022 rok!

Aktualności

15 stycznia 2023 r. upływa termin przekazania pisemnej informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym za rok 2022 r. do właściwego państwowego wojsewódzkiego inspektora sanitarnego oraz właściwego wojewódzkiego inspektora pracy.

LiniaLiniaLinia

Od dnia 18 stycznia 2023 r. obowiązywać będzie zmieniona wartość NDS dla pyłów drewna - frakcja wdychalna, tj. 2 mg/m3 (Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2020 poz. 61)).

LiniaLiniaLinia

Komisja Europejska 19 grudnia 2022 przedstawiła wniosek dotyczący zmian rozporządzenia w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania chemikaliów (CLP) i wprowadzenia nowych klas zagrożenia dla substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i innych szkodliwych substancji chemicznych. Wniosek Komisji zmieniający rozporządzenie CLP będzie podlegał zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę w ramach zwykłej procedury ustawodawczej. Rewizja CLP, wraz z planowanym przeglądem rozporządzenia REACH, stanowi ważny cel strategii w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju, która jest kluczowym elementem europejskiego zielonego ładu.

WięcejLiniaLinia

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałem na temat strategii ds. zrównoważonych chemikaliów opracowanym przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.

WięcejLiniaLinia

CHEMPYŁ

Rok 2023 rozpoczyna nowe zadanie związane z rozwojem i aktualizacją bazy CHEMPYŁ. Zachęcamy Państwa do śledzenia zamieszczanych przez nas materiałów.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

BIOINFO

W Monografii pt. „Mikroorganizmy i rośliny – wykorzystanie w nauce i przemyśle” ukazał się artykuł autorstwa dr Małgorzaty Gołofit-Szymczak i wsp.  z Pracowni Zagrożeń Biologicznych CIOP-PIB pt.: „Występowanie grzybów w samochodowych filtrach klimatyzacyjnych”.

WięcejLiniaLinia

Coraz więcej osób choruje na grypę. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dotyczącymi szczepionek przeciwko grypie dostępnych w sezonie 2022/2023 w zakładce „Warto wiedzieć”.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa, Polska

www.ciop.pl