Studia podyplomowe z zakresu bhp

Zapraszamy na studia podyplomowe „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy”, organizowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych wykładowców, którzy zapewnią profesjonalną opiekę i wsparcie na każdym etapie nauki. Studia kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem świadectwa. Zajęcia rozpoczynają się 12 kwietnia 2024 r. Zgłoszenia przyjmujemy do 29 marca br.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Narażenie na czynniki rakotwórcze w miejscu pracy

Każdego roku w Europie około 100 tys. pracowników traci życie z powodu nowotworów, co czyni je główną przyczyną zgonów. Według wyników badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwory są: słoneczne promieniowanie ultrafioletowe (UV) oraz spaliny. Na stronie www Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, odnoszący się m.in. do substancji rakotwórczych. Wejście w życie nowego rozporządzenia jest zaplanowane na 5 kwietnia 2024 r.

Projekt rozporządzenie
Badanie EU-OSHA

Napo współpracuje z robotami

Wskazówki dotyczące bezpiecznego wykorzystywania robotów i nowych technologii robotycznych na stanowiskach pracy, a także główne zagrożenia z nimi związane, rodzaje wypadków oraz sposoby ich kontrolowania – tego wszystkiego można dowiedzieć się z najnowszych filmów z serii Napo, do wykorzystywania których zapraszamy. Są dostępne na stronie Napo (link poniżej) oraz w serwisie YouTube.

Więcej w filmieLinia

Wsparcie pracowników z depresją – pobierz wytyczne CIOP-PIB

Depresja dotyka ponad milion osób w Polsce. Wbrew obiegowym opiniom, ta choroba, to nie „uczucie smutku” – to poważne zaburzenie wpływające na codzienne funkcjonowanie, w tym na obowiązki zawodowe. Na szczęście, jako pracodawca i zespół, możemy wiele zrobić, by wspierać osoby z depresją i budować przyjazne środowisko pracy. Naukowcy z CIOP-PIB opracowali wytyczne dotyczące kształtowania właściwych psychospołecznych warunków pracy dla osób z depresją, które stanowią praktyczny przewodnik dla pracodawców i menedżerów.

Więcej w pdfLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl