Laureaci rankingu „Najlepsi w bezpieczeństwie 2023”

W 2. edycji rankingu „Najlepsi w bezpieczeństwie 2023” najwyższe oceny procesów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy otrzymali: Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych S.A., Grupa Żywiec Sp. z o.o. Browar w Elblągu, NM Polska Sp. z o.o. (Grupa Velux), ProElite Sp. z o. o. oraz PSI Spółdzielczy Producent Sprężyn. Ranking jest prowadzony przez CIOP-PIB od 2022 r., a jego wynikiem jest prestiżowa lista 50 przedsiębiorstw o wysokim zintegrowanym wskaźniku procesów zarządzania bhp.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Narażenie na czynniki rakotwórcze w miejscu pracy

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku w Europie około 100 tys. pracowników traci życie z powodu chorób nowotworowych. Według niedawno opublikowanych wyników badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) ryzyko zachorowania na nowotwory jest najczęściej związane z narażaniem na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe (UV), emisje spalin z silników Diesla, benzen, frakcję respirabilną krzemionki krystalicznej (RCS) i formaldehyd.

Czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory pochodzenia zawodowego – raport EU-OSHA (ang.)
Wskazówki dla pracodawców dot. substancji rakotwórczych i mutagennych

Certyfikacja kompetencji specjalistów i wykładowców BHP

Specjalistów oraz wykładowców BHP, którzy pragną potwierdzić swój profesjonalizm, wysoki standard oferowanych usług oraz zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, zachęcamy do udziału w procesie certyfikacji kompetencji BHP. Certyfikacja odbywa się w ramach porozumienia zawartego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Podwyższone stężenie dwutlenku węgla skraca czas bezpiecznego stosowania półmaski filtrującej

Wysokie stężenie CO2 może powodować u człowieka uczucie zmęczenia, spadek koncentracji, bóle i zawroty głowy, nudności, a nawet utratę przytomności. Badania przeprowadzone w CIOP-PIB pokazały, że wysoka zawartość dwutlenku węgla w otoczeniu może nawet dwukrotnie skrócić czas bezpiecznego stosowania półmasek filtrujących. Dlatego stosowanie, dobór, a także wymiana półmaski filtrującej podczas jednej zmiany roboczej powinna być dostosowana do konkretnego miejsca i rodzaju pracy.

Infografika

Dziękujemy partnerom kampanii „Serce do pracy”

W grudniu 2023 roku zakończyliśmy kampanię CIOP-PIB „Serce do pracy”, której celem było zapobieganie chorobom układu krążenia wśród pracowników. Ta inicjatywa zgromadziła 32 partnerów: przedsiębiorstwa prywatne, instytucje państwowe, stowarzyszenia i uczelnie. Wszystkim partnerom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie się w działania kampanii i autorskie pomysły. Zapraszamy na stronę kampanii www.ciop.pl/serce-do-pracy, na której można znaleźć relacje z podjętych przez nich działań.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Certyfikaty dla członków Sieci Ekspertów ds. BHP

W styczniu br., podczas dwudniowego seminarium, członkom Sieci Ekspertów ds. BHP wręczono certyfikaty na 2024 r. Do Sieci Ekspertów należy 51 osób, które dzielą się doświadczeniem i aktywnie popularyzują wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy, szczególnie wśród małych i średnich firm. Osoby zainteresowane członkostwem w Sieci zapraszamy do zapoznania się z warunkami uczestnictwa.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl