Kampania „Serce do pracy”

Rozpoczyna się kampania informacyjna pn. „Serce do pracy”, organizowana przez CIOP-PIB. Jej celem jest zachęcenie pracodawców do wprowadzania w miejscach pracy działań prozdrowotnych, wspomagających zapobieganie chorobom układu krążenia. Choroby układu krążenia są zaliczane do chorób cywilizacyjnych i są najczęstszą przyczyną śmierci  – w Polsce w 2021 r. stanowiły przyczynę prawie 35% wszystkich zgonów. Na ich występowanie w dużym stopniu ma wpływ styl życia oraz warunki pracy. Dużą rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia mogą odegrać miejsce pracy i pracodawca.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Webinar dla strażaków

Zapraszamy do rejestracji na seminarium online pn. „Bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia strażaków”, które odbędzie się 31 maja 2023 r. w godzinach 10:00 - 13.15. Podczas seminarium zostaną poruszone m.in. zagadnienia:

  • obciążenia cieplnego strażaków,
  • niebezpiecznych substancji chemicznych emitowanych podczas pożarów tworzyw sztucznych,
  • przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu i depresji u strażaków,
  • ograniczania zagrożeń elektromagnetycznych podczas działań służbowych straży pożarnej,
  • zastosowania indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości w akcjach straży pożarnej.
Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Kongres „Nauka dla społeczeństwa”

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach 3-5 czerwca 2023 r. na terenie Politechniki Warszawskiej i Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Celem Kongresu jest przedstawienie osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, które mają istotny wpływ na rozwój współczesnego społeczeństwa. CIOP-PIB będzie uczestniczył w tym wydarzeniu poprzez wystąpienia m.in. na temat zasad bezpiecznego korzystania z klimatyzacji samochodowej oraz na temat nowych projektów środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej. Instytut będzie także prezentował wyniki swoich prac badawczych w ramach wystawy.

pdfLiniaLinia

Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy

Ruszyła 32. edycja konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pn. „BUDOWNICTWO XXI WIEKU". Poprzez konkurs pragniemy podnieść świadomość zagrożeń występujących w budownictwie oraz promować kulturę bezpieczeństwa pracy wśród pracowników sektora budowlanego – jednego z najbardziej wypadkowych. Do udziału w konkursie zapraszamy artystów plastyków, studentów i absolwentów uczelni plastycznych oraz studiów artystycznych. Projekty plakatów można przysyłać do 7 czerwca 2023 r. A już we wrześniu, po uroczystym zakończenia edycji konkursu, wybrane plakaty trafią do oferty Instytutu.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

Zapraszamy do udziału w 49. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, którego głównym organizatorem jest Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Do konkursu można zgłaszać rozwiązania techniczne, technologiczne, organizacyjne i edukacyjne – wdrożone w przedsiębiorstwach, a także prace naukowo-badawcze i opracowania naukowe. Wnioski można zgłaszać indywidualnie lub zespołowo. Termin przyjmowania wniosków: 10 lipca 2023 r.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Najlepsi w bezpieczeństwie

W CIOP-PIB została przeprowadzona 1. edycja zestawienia „Najlepsi w bezpieczeństwie”. Obejmuje ono przedsiębiorstwa o wysokim zintegrowanym wskaźniku procesów zarządzania BHP, uzasadniającym przyznanie im bardzo dobrej lub dobrej oceny. W 1. edycji do zestawienia zakwalifikowano 40 przedsiębiorstw, których lista znajduje się na stronie www.ciop.pl. Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji zestawienia. Nabór rozpocznie się we wrześniu br. Zestawienie ma charakter otwarty i jest kierowane do wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, zatrudniających więcej niż 10 pracowników. Zgłoszenia chęci udziału prosimy przysyłać na adres: najlepsiwbezpieczenstwie@ciop.pl

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Aplikacja pomagająca osobom z niepełnosprawnością wzroku

W CIOP-PIB opracowano aplikację komputerową „Dźwięki i kierunki”. Jest to narzędzie dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, pomocne w przygotowaniu się do funkcjonowania w nieznanym środowisku lub do spotkania z nową sytuacją (np. w nowym pomieszczeniu mieszkalnym, biurze, dużym budynku, na ulicy lub w komunikacji publicznej). Aplikacja zawiera zbiór dźwięków oraz 6 ćwiczeń z zakresu rozpoznawania kierunku docierania dźwięku. Aplikacja jest przeznaczona do uruchamiania na komputerach z systemem operacyjnym Windows, a jej interfejs został przygotowany z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Badania Biegłości

CIOP-PIB, akredytowany przez PCA organizator badań biegłości nr PT 008, zaprasza do wzięcia udziału w badaniach biegłości w dwóch dostępnych programach:

  1. Pomiar natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy zgodnie z wymaganiami PN-EN 12464-1:2012 - Runda nr 2 – termin badania biegłości: 12-23.06.2023 r., koszt: 800 zł + 23% VAT
  2. Badania hałasu na stanowiskach pracy zgodnie z wymaganiami PN-EN ISO 9612:2011 (strategia 1 – pomiary z podziałem na czynności) oraz PN-N-01307:1994 - Runda nr 3 – termin badania biegłości: 25-29.09.2023 r., koszt: 790 zł + 23% VAT
Więcej w wersji desktopLiniaLinia

Ocena zaawansowanej technologicznie odzieży ochronnej

Integracja mikroelektroniki z odzieżą ochronną jest coraz częściej podejmowanym wyzwaniem. Zastosowanie w takiej odzieży różnego rodzaju czujników i systemów elektronicznych pozwala zwiększyć bezpieczeństwo jej użytkownika, ale równocześnie może ona prowadzić do zwiększenia obciążenia psychofizycznego użytkownika na skutek np. przeładowania informacyjnego, czy zbyt dużej liczby emitowanych bodźców. W Laboratorium Badawczo-Demonstracyjnym SMART PPE TESTLAB w Zakładzie Ochron Osobistych CIOP-PIB zostały opracowane cztery metody oceny wpływu aktywnej odzieży ochronnej na obciążenie psychofizyczne człowieka. Serdecznie zapraszamy producentów i dystrybutorów zaawansowanej technologicznie odzieży ochronnej do skorzystania z naszej nowej oferty badawczej.

WięcejLiniaLinia

Nowy numer kwartalnika JOSE

Ukazał się 2. numer anglojęzycznego kwartalnika International Journal of Occupational Safety and Ergonomics (JOSE). W numerze m.in. artykuł pracowników CIOP-PIB na temat pomiaru hałasu impulsowego w aspekcie oceny zagrożenia hałasem i stosowania ochronników słuchu oraz recenzja podręcznika dotyczącego takich obszarów, jak: sztuczna inteligencja, media społecznościowe, analiza danych, techniki informacyjne i cyberbezpieczeństwo. Poruszane w recenzji zagadnienia dotyczą m.in. systemów człowiek-maszyna/robot i projektowania środowiska pracy. Oba teksty można pobrać ze strony bezpłatnie. Życzymy miłej lektury i zachęcamy do publikowania na łamach czasopisma. Potencjalnych autorów prosimy o kontakt z redakcją: jose@jose.pl.

WięcejLiniaLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl