Konferencja z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Zapraszamy do udziału w konferencji CIOP-PIB pt. "Jak pracować bezpiecznie – niezbędnik młodego pracownika". Konferencja jest skierowana przede wszystkim do uczniów, studentów oraz młodych pracowników. Podczas konferencji przedstawimy pożyteczne wskazówki na temat zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, dbania o dobre samopoczucie i o satysfakcję z pracy. Konferencja będzie realizowana w trybie online 28 kwietnia 2023 r. od g. 11.00 i będzie transmitowana poprzez aplikację ZOOM oraz portale YouTube i Facebook.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Szkolenia z zakresu zagrożeń chemicznych

W ofercie CIOP-PIB pojawiły się nowe szkolenia z zakresu zagrożeń chemicznych. Podczas pierwszego z nich omówiona zostanie tematyka występowania lub stosowania różnorodnych substancji chemicznych w środowisku pracy. Przedstawione zostaną także podstawy oceny związanego z nimi ryzyka i sposoby zapobiegania ich szkodliwym skutkom zdrowotnym. Drugie szkolenie dotyczy narażenia zawodowego na węgiel elementarny, czyli problemu ważnego przede wszystkim dla pracowników przedsiębiorstw, w których są wykorzystywane pojazdy z silnikami Diesla, a także serwisów samochodowych, stacji napraw czy zajezdni autobusowych. Oba szkolenia odbywają się w trybie online i są odpłatne.

Substancje chemiczne w środowisku pracy - czy wiem z czym pracuję? – 23 maja, 12 września 2023 r.
Narażenie zawodowe na węgiel elementarny – 9 maja 2023 r.

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza 49. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Celem Konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań i opracowania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy, ze szczególnym uwzględnieniem:
- ograniczania narażenia na najczęściej występujące w środowisku pracy czynniki szkodliwe dla zdrowia, w tym przede wszystkim czynniki rakotwórcze,
- możliwości psychofizycznych pracowników, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami.
Wnioski można składać do 10 lipca 2023 r.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Prace manualne wymagające precyzji

Zmęczenie powoduje ogólne obniżenie sprawności i koncentracji, może wpływać na zmniejszenie siły mięśni oraz pogarszać zdolności funkcjonalne i sensoryczne. W ramach projektu badawczego realizowanego w CIOP-PIB, przeprowadzono badania charakterystyki drżenia fizjologicznego jako efektu zmęczenia związanego z wykonywaniem czynności manualnych wymagających precyzji. Na podstawie wyników opracowano poradnik zawierający zalecenia i przykłady dobrych praktyk, umożliwiających ograniczanie ryzyka wypadków oraz popełnienia błędów przez osoby wykonujące prace manualne wymagające precyzji.

pdfLinia

Zapobieganie urazom elementami o ostrych krawędziach

W Polsce około 1 mln osób, podczas aktywności zawodowej wykonuje prace manualne z użyciem elementów o ostrych krawędziach. Działaniem zapobiegającym skaleczeniom może być stosowanie rękawic ochronnych wykonanych z tekstylnych materiałów antyprzecięciowych. W CIOP-PIB ruszył projekt naukowy, w którym będzie modelowane zjawisko dotyczące przecięcia struktur tekstylnych wysoko odpornych mechanicznie. W przyszłości producenci rękawic ochronnych będą mogli wykorzystać tę wiedzę do projektowania nowych zaawansowanych konstrukcji antyprzecięciowych.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Kwartalnik JOSE – International Journal of Occupational Safety and Ergonomics

Ukazał się już pierwszy w tym roku numer naszego anglojęzycznego kwartalnika International Journal of Occupational Safety and Ergonomics (JOSE). Wszystkie artykuły są publikowane bezpłatnie. W 2023 r. jednym z naszych priorytetów jest promocja publikacji polskich naukowców na arenie międzynarodowej, dlatego zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do przesyłania swoich artykułów na adres: jose@ciop.pl. Życzymy miłej lektury i zachęcamy do współpracy.

JOSE Volume 29, Issue 1 (2023)
Wytyczne dla autorów

Filmy z serii NAPO

Mija 25 lat od powstania pierwszych filmów z serii „Napo”, dobrze znanych w środowisku bhp. Konsorcjum odpowiedzialne za ich przygotowanie wciąż pracuje nad kolejnymi odcinkami przygód Napo w niełatwym świecie pracy.  Zapraszamy do wykorzystywania tych filmów podczas szkoleń i spotkań oraz w edukacji dzieci i młodzieży. Filmy można pobrać ze strony: www.napofilm.net/pl.

pdfLinia

Poprawnie usuwanie kleszcza z powierzchni skóry

Wiosną coraz więcej czasu spędzamy w lesie, na łące lub wśród zieleni miejskiej. Niestety, otwarte przestrzenie zwiększają ryzyko kontaktu z kleszczami, które mogą przenosić choroby, takie jak np. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Szczególnie narażeni na nie są leśnicy i rolnicy. W celu ochrony przed kleszczami warto m.in. szczepić się przeciwko KZM, stosować repelenty, nosić odpowiednią odzież ochronną i kontrolować swoje ciało. Jeśli jednak zauważymy kleszcza na swojej skórze, należy go szybko i umiejętnie usunąć. W naszym filmie przedstawiamy instrukcję, jak to zrobić prawidłowo.

Film instruktażowy: Jak poprawnie usunąć kleszcza
Serwis CIOP-PIB: Kleszcze i borelioza w środowisku pracy i życia

Kształtowanie warunków pracy dla osób z depresją

Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku czy sytuacji ekonomicznej. U dorosłych jest związana ze stopniową utratą radości życia i odczuwania przyjemności, trudnościami w podejmowaniu czynności życiowych oraz w prowadzeniu aktywności zawodowej. W celu wsparcia osób z depresją – szczególnie w środowisku pracy – w CIOP-PIB opracowano:

Wytyczne dla pracodawców dotyczące kształtowania właściwych psychospołecznych warunków pracy dla osób z depresją
Program treningu uważności z elementami terapii poznawczej dla osób z depresją

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl