Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 2023

„Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika” – to temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 28 kwietnia 2023 r. Z tej okazji zapraszamy osoby młode, które planują rozpoczęcie pracy lub już pracują do udziału w wideokonferencji pt. „Jak pracować bezpiecznie – niezbędnik młodego pracownika”. Jej tematem będzie bezpieczeństwo pracy osób młodych oraz zasady funkcjonowania systemu ochrony pracy na poziomie ogólnokrajowym i zakładowym. Więcej informacji o obchodach Dnia w portalu CIOP-PIB.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Badania stężenia spalin emitowanych z silników Diesla

CIOP-PIB jako pierwszy w Polsce opracował metodę oznaczania niebezpiecznych dla zdrowia człowieka spalin emitowanych z silników Diesla, dostosowaną do nowej wartości NDS (0,05 mg/m3). Zapraszamy do skorzystania z usługi badania stężenia/zawartości spalin emitowanych z silników Diesla mierzonych jako węgiel elementarny (EC) metodą termiczno-optyczną z detekcją FID.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Pomiar stężenia nanoobiektów w powietrzu na stanowisku pracy

Szybko rozwijający się rynek nanotechnologii spowodował, że coraz więcej przedsiębiorstw ma do czynienia z produkcją, przetwarzaniem lub stosowaniem nanomateriałów. Rośnie zatem prawdopodobieństwo narażenia pracowników na aerozole nanoobiektów w środowisku pracy, które mogą powstawać spontanicznie lub w wyniku emisji z procesów technologicznych takich jak: spalanie, spawanie, mielenie, kruszenie, polerowanie albo podczas transportu. W CIOP-PIB został opracowany niskokosztowy detektor aerozoli nanoobiektów, umożliwiający pomiar ich stężenia liczbowego na stanowiskach pracy.

pdfLinia

Badania emisji nanoobiektów z materiałów użytkowych

Do wytwarzania produktów coraz częściej wykorzystuje się nanomateriały. Dzięki temu można uzyskiwać produkty o polepszonych parametrach np. mechanicznych, elektrycznych czy wytrzymałościowych. Potencjalnie nanomateriały mogą być przyczyną występowania niepożądanych efektów dla ludzkiego zdrowia. Z tego względu coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu uwalniania się nanoobiektów podczas całego cyklu życia tych produktów. W CIOP-PIB opracowano stanowisko badawcze umożliwiające badanie potencjalnego uwalniania się nanoobiektów do powietrza z materiałów użytkowych pokrytych warstwami farb, lakierów czy zawiesin zawierających nanomateriały. Podczas badania symuluje się procesy przedmuchiwania, uderzania, tarcia oraz szlifowania.

Informacje o badaniu
Oferta badań

Szkolenia z zakresu bezpiecznej obsługi urządzeń laserowych

Urządzenia, w których wykorzystywane jest promieniowanie laserowe, mają zastosowanie w wielu obszarach przemysłu, badaniach naukowych oraz medycynie i wojsku. W CIOP-PIB są prowadzone szkolenia z zakresu bezpiecznej obsługi urządzeń laserowych, w których jest wykorzystywana technologia rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality – VR). Uczestnicy szkoleń mogą w przestrzeni wirtualnej ocenić zagrożenia wywołane wiązką laserową, przeprowadzić dobór okularów ochronnych, rozpoznać podstawowe systemy zabezpieczeń stosowanych w przemysłowych urządzeniach laserowych czy też sprawdzić własne umiejętności w bezpiecznym operowaniu systemami laserowymi podczas pokazów scenicznych.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Ocena ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych

Zapraszamy zainteresowane przedsiębiorstwa do współpracy w zakresie oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych na wybranych stanowiskach pracy. Ocena zostanie przeprowadzona przez ekspertów Instytutu bezpłatnie, w ramach realizowanego w CIOP-PIB projektu badawczego. Wynikiem oceny będzie raport odnoszący się do każdego ocenianego stanowiska pracy, składający się z: charakterystyki stanowiska pracy, oceny obciążenia i ryzyka oraz rekomendacji odnoszących się do kierunku zmian, jakie powinny być przeprowadzone na ocenianym stanowisku pracy.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Stres określa się jako stan większego pobudzenia człowieka, który pojawia się w obliczu wymagających bądź groźnych dla człowieka sytuacji. Obecnie powszechny staje się stres chroniczny, powiązany z brakiem możliwości jego rozładowania. Stres utrzymujący się na podwyższonym poziomie przez długi czas prowadzi do poważnych kłopotów zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak sobie radzić w sytuacjach stresujących i jak przeciwdziałać oraz zapobiegać konsekwencjom stresu.

Poradnik przedstawiający sposoby radzenia sobie ze stresem
Ulotka zawierająca metody pomiaru stresu i opis reakcji fizjologicznych pojawiających się pod jego wpływem

Zagrożenia psychospołeczne u pracowników służby zdrowia, oświaty oraz w bezpośrednim kontakcie z klientem

W ramach projektu badawczego w CIOP-PIB przeprowadzono kompleksową ocenę psychospołecznych warunków pracy, zdolności do pracy i dobrostanu psychofizycznego w trzech obszarach zawodowych: w ochronie zdrowia, oświacie i nauce oraz w usługach związanych z bezpośrednią pracą z klientem. Badania przeprowadzono w trzech corocznych falach na tej samej grupie badanych. Na podstawie wyników badań opracowano poradnik przedstawiający wskazówki do programów profilaktycznych zawierające metody radzenia sobie z zagrożeniami psychospołecznymi w miejscu pracy.

pdfLinia

Profilaktyka zaburzeń sprawności poznawczej związanych z wiekiem

Zdolności poznawcze sprowadzają się do jakości pamięci, efektywnego rozumowania, przeróżnych funkcji wykonawczych, umiejętności językowych, a nawet zdolności wzrokowo-przestrzennych. To niezwykle ważne elementy codziennego funkcjonowania i często łączą się z jakością wykonywanej pracy oraz jakością życia. Wraz z wiekiem sprawność poznawcza ulega osłabieniu. Jest jednak wiele sposobów na jej poprawę, a najlepsze efekty można osiągnąć łącząc stosowanie wielu różnych sposobów.

Poradnik wskazujący obszary wsparcia starszych pracowników
Ulotka na temat zaburzeń poznawczych w procesie starzenia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl