Badania biegłości dotyczące pomiaru oświetlenia elektrycznego

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy zaprasza do uczestnictwa w akredytowanym programie badań biegłości dotyczącym pomiaru natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 12464-1:2012 lub PN-EN 12464-1:2022-01E (Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach). Badania odbędą się w siedzibie CIOP-PIB (Warszawa, ul. Czerniakowska 16) w terminie 13-24 lutego 2023 r. Koszt udziału: 800 PLN + 23% VAT.

Więcej w wersji desktopLinia

Praca w środowisku zimnym

Praca w niskich temperaturach (poniżej 10°C) może mieć wpływ na zdrowie pracowników, ich bezpieczeństwo i wydajność pracy. W takich warunkach może dochodzić do wychłodzenia organizmu, a w szczególności do wychłodzenia rąk. W pracach naukowych zaobserwowano, że obniżenie temperatury skóry rąk pod wpływem niskiej temperatury powodowało zmniejszenie sprawności manualnej badanych. Aby zminimalizować negatywne skutki oddziaływania niskiej temperatury na pracowników, powinno się stosować izolacyjne rękawice ochronne oraz odzież ochronną odpowiednio dobrane do warunków pracy.

Publikacja pt. „Obciążenia cieplne pracowników w środowisku chłodnym i zimnym”
Profil Pracowni Obciążeń Termicznych w portalu Facebook

Wpływ dopasowania odzieży ochronnej na parametry cieplne

Izolacyjność cieplna to podstawowy parametr służący do opisu zestawu odzieży. Uwzględnia on m.in. przestrzenie powietrzne (ang. air gaps) występujące między warstwami materiałów, z których składa się zestaw odzieży, oraz między skórą a najbliższą warstwą materiału. Im większa przestrzeń powietrzna, tym większy przepływ powietrza pod odzieżą, co może wpływać negatywnie na wartość izolacyjności cieplnej zestawu odzieży. Dlatego ważne jest, aby odzież ochronna/robocza była dopasowana prawidłowo do sylwetki pracownika.

WięcejLinia

Naddatki wymiarowe a projektowanie ergonomicznego środowiska pracy

Środki ochrony indywidualnej zwiększają maksymalne zewnętrzne wymiary ciała człowieka. Ta różnica wymiarów zwana jest naddatkami wymiarowymi. Wykorzystanie danych o naddatkach wymiarowych podczas projektowania środków ochrony indywidualnej, narzędzi, maszyn i stanowisk pracy wpływa na bezpieczną i bardziej komfortową pracę. Pracownicy naukowi Zakładu Ochron Osobistych CIOP-PIB opracowali bazę danych o naddatkach wymiarowych wynikających ze stosowania środków ochrony indywidualnej. Baza zawiera algorytmy do szacowania naddatków wymiarowych (tzw. kalkulatory naddatków wymiarowych) oraz pliki wsadowe do programów służących do projektowania.

Publikacja pt. Wartości naddatków wymiarowych jako dane wejściowe do projektowania ergonomicznego środowiska pracy”
Publikacja pt. Naddatki wymiarowe a bezpieczna interakcja człowieka ze środowiskiem pracy”

Zagrożenia dla zdrowia użytkowników urządzeń VR/AR

Urządzenia rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) są coraz częściej wykorzystywane w środowisku pracy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników używających tych urządzeń należy sprawdzić, czy nie stwarzają one zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, a zwłaszcza, czy nie powodują uszkodzeń oczu lub zaburzeń rytmu okołodobowego, związanych z promieniowaniem optycznym emitowanym przez wyświetlacze.

Publikacja pt. Zagrożenia promieniowaniem optycznym dla zdrowia użytkowników urządzeń VR i AR. Materiały dla producentów”
Artykuł nt. rodzajów urządzeń VR/AR i zagrożeń związanych z nimi

Dieta w walce z infekcją

Zima to czas, w którym częściej zapadamy na sezonowe infekcje. Czy istnieją sposoby na to, aby skutecznie wzmacniać swój układ odpornościowy i dzięki temu nie chorować? Nie ma dowodów na to, że sprawią to określone produkty spożywcze czy suplementy diety. Pozytywne rezultaty przynosi natomiast połączenie zdrowej diety i dobrze dobranej suplementacji ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną. Więcej informacji na stronie CIOP-PIB w serwisie „Dieta w walce z infekcją”.

Więcej w wersji desktopWięcej w wersji mobilnejLinia

Odpowiedni dobór ochronników słuchu

Długotrwałe przebywanie pracownika w warunkach zagrożenia hałasem może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Szczególnie niebezpieczny jest hałas impulsowy, który może stać się przyczyną natychmiastowego uszkodzenia słuchu. Niezmiernie ważny jest odpowiedni dobór stopnia tłumienia ochronników słuchu do parametrów hałasu występującego na stanowisku pracy. Ochronniki słuchu można dobrać w sposób precyzyjny, stosując odpowiednie metody obliczeniowe, w których wykorzystywane są wartości parametrów hałasu na stanowisku pracy i wartości tłumienia dźwięku ochronników słuchu.

WięcejLinia

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa

www.ciop.pl