Konkurs fotograficzno-filmowy 2019 pt. „O!ZNAKI PRACY”

 

Trzecia edycja konkursu fotograficzno-filmowego

O!ZNAKI PRACY rozstrzygnięta

 

 

Dobiegła końca trzecia edycja konkursu fotograficzno-filmowego O!ZNAKI PRACY, organizowanego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB). Uroczysty finał konkursu, połączony z pokazem filmów oraz wernisażem wystawy nagrodzonych zdjęć, odbył się 6 listopada br. w kinie Kultura w Warszawie.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć najlepsze filmy, nagrodzone we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu. Po uhonorowaniu laureatów organizatorzy zaprosili gości do klimatycznej kinowej kawiarni, której atmosfera sprzyjała dyskusjom na temat pracy, widzianej przez obiektywy i kamery młodych twórców.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele urzędów centralnych, współpracujących z CIOP-PIB, m.in. Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, z-ca dyrektora Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Dariusz Głuszkiewicz, przedstawicielka Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP Renata Górna, przedstawiciele partnerów i sponsorów konkursu – firm PKN Orlen S.A., GAZ-SYSTEM S.A. i ITURRI Poland Sp. z o.o. oraz członkowie jury i uczestnicy konkursu.



Członkowie jury konkursu fotograficznego i filmowego O!ZNAKI PRACY 2019 dokonali oceny  ok. 600 prac spełniających wymagania regulaminu. Zgodnie z regulaminem w tym roku jury wyłoniło nagrody w trzech kategoriach: fotografia, film i multimedia oraz cykle zdjęć.

W kategorii „Fotografia” Jury przyznało Grand Prix Konradowi Kozłowskiemu za zdjęcie „Sztuka prze(życia)”. Wyróżniono trzy fotografie Tadeusza Koniarza („Jak mrówki”, „Mona Lisa”, „W sieciach”) oraz pracę Roberta Wierzbickiego „Asystent osób niepełnosprawnych-4”.


Grand PRIX, Tadeusz Koniarz Sztuka prze(życia)

Nagrodę honorową uczestników konkursu otrzymał Jacek Cisło za fotografię „Technik turbin wiatrowych”, a dwie równorzędne nagrody im. „Sztucznej inteligencji” przypadły Katarzynie Kruk za zdjęcie „Dzika radość w pracy” oraz Kosmie Kołodziejowi za zdjęcie „Kustosz”.  


Katarzyna Kruk, Dzika radość w pracy

W kategorii „Film i multimedia” ze względu na bardzo wyrównaną punktację nie wybrano laureata nagrody głównej. Przyznano natomiast cztery równoległe wyróżnienia, które otrzymał Paweł Turłaj za film „Caminus”, Maciej W. Sławuski za film „O!ZNAKI PRACY w stolicy – Polska kronika pracowa”, Wojciech Beria za film „Zregenerowani” oraz Michał Kotwica za filmy: „Perła” i „Jaś”. Nagroda honorowa w tej kategorii przyznana przez uczestników konkursu trafiła do Kariny Gorzkowskiej  za film „Przemiana”.

W kategorii „Cykl fotografii” decyzją jury przyznano trzy równorzędne wyróżnienia dla Piotra Zwarycza za cykl „Idziemy tam, skąd inni uciekają”, Stepana Rudika za cykl „Niewidzialni” oraz Anny Jarosz za cykl „Truckerka”.

Wybrane zdjęcia z cyklu Anny Jarosz Truckerka 

 

Dwa cykle zostały też uhonorowane nagrodą im. „Sztucznej inteligencji”. Jury nagrodziło nią Roberta Wierzbickiego za cykl „Wycieczka z atrakcjami (Asystent turystyczny osób niepełnosprawnych)” oraz Adama Żądło za cykl „Prawdziwy Dom”.

 Wybrane zdjęcia z cyklu Adama Żądło Prawdziwa rodzina


Na koniec uroczystości Partnerzy konkursu uhonorowali wyróżnieniami prace, które szczególnie przypadły im do gustu. Wyróżnienie specjalne Ogólnego Porozumienia Związków Zawodowych otrzymała Irina Isychko za zdjęcie „Z czasem pracy”.

 

 Irina Isychko, Z czasem pracy

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP wyróżniło Piotra Mańczaka za zdjęcie „Ostatni”. Wyróżnienie specjalne od firmy ZF Polpharma S.A. trafiło do Piotra Zwarycza za cykl „Idziemy tam, skąd inni uciekają”. Firma PKN ORLEN S.A. uhonorowała swoim wyróżnieniem Roberta Wierzbickiego za cykl „Wycieczka z atrakcjami (Asystent turystyczny osób niepełnosprawnych)”. Na ręce Roberta Wierzbickiego zostało przekazane też wyróżnienie Inspekcji Pracy reprezentowanej przez pana Jacka Pawilonisa.

 

Tadeusz Koniarz, Mona Lisa

 

Wszystkim Laureatom raz jeszcze serdecznie gratulujemy  i z niecierpliwością czekamy już na kolejną odsłonę konkursu.

 

 

PATRONI MEDIALNI

Lounge Magazyn

Radio Kampus

Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka

 

SPONSORZY I PARTNERZY KONKURSU

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.  

PKN ORLEN SA

Zakłady Farmaceutyczne  Polpharma SA

 

 

 

Iturri Poland Sp. z o.o.

 

 

Konkurs fotograficzno-filmowy pt. „O! ZNAKI PRACY” 2019

 

Tematem przewodnim III edycji konkursu fotograficzno-filmowego O!ZNAKI PRACY 2019 była „praca z punktu widzenia…”. W ramach konkursu oczekiwano na filmy i zdjęcia ukazujące człowieka i jego pracę z waszego widzenia autora. Szczególnie zachęcano do podjęcia trudnego tematu „nowej pracy” – pracy jutra, definicji zawodów nowych na naszym rynku pracy, a przez to bardzo często nieoczywistych. Tej tematyce bowiem była dedykowana nagroda specjalna AI.

 

Nabór prac trwał od 19 sierpnia do 30 września 2019. Prace można było zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej konkursu: https://oznakipracy.ciop.pl/
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przewidzano na 6 listopada.

 

FINAŁ KONKURSU

 

Finał konkursu połączony z pokazem filmów oraz wernisażem nagrodzonych zdjęć odbył się 6 listopada 2019 r. (środa) o godz. 16.00 w siedzibie Kina Kultura przy ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 w Warszawie.

 

 

Szczegółowe informacje na temat konkursu O!ZNAKI PRACY 2019 wraz z regulaminem są dostępne na stronie internetowej https://oznakipracy.ciop.pl/ oraz na profilu Facebook konkursu www.facebook.com/Oznaki-Pracy.

 

Zapraszamy również na profil Instagram konkursu .