Dział Informatyki - Projekty
Streszczenie

Rozwój interaktywnych aplikacji internetowych oraz stacjonarnego oprogramowania komputerowego wspomagających działania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Kierownik projektu: inż. Małgorzata Piętka

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było informatyczne wsparcie przedsiębiorstw (zwłaszcza mikro- i małych) w działaniach na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez udostępnienie im stacjonarnego oprogramowania komputerowego, a także poprzez zamieszczenie w portalu Instytutu zawsze aktualnych i łatwych w użytkowaniu interaktywnych aplikacji internetowych.

W ramach realizacji zadania kontynuowano rozwój oraz aktualizację interaktywnych aplikacji udostępnionych nieodpłatnie na stronie internetowej Instytutu oraz w lokalnym instrumentarium komputerowym (program MIKRO-BHP) przeznaczonym do instalacji lokalnej, dedykowanym mikro- i małym przedsiębiorstwom.

Podczas realizacji prac w każdym etapie zadania zapewniano zgodność treści prezentowanych i wykorzystywanych w aplikacjach internetowych (takich jak: IRYS, SINDBAD, DOKUMENTACJA POWYPADKOWA on-line) oraz w lokalnym instrumentarium komputerowym (programie MIKRO-BHP) ze zmieniającym się stanem prawnym w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez:

  • zaktualizowanie wykazu czynników biologicznych wraz z danymi je opisującymi,
  • wprowadzenie niezbędnych zmian w danych opisujących czynniki chemiczne (dodano nowe czynniki wraz z danymi je opisującymi oraz zaktualizowano dane opisujące poszczególne czynniki chemiczne, takie jak: nazwa czynnika, numer CAS, wartości dopuszczalne, zwroty (H) wskazujące na rodzaj zagrożenia, typ czynnika),
  • zaktualizowanie formularza pomiarowego oraz dostosowanie procedury oceny ryzyka zawodowego w przypadku czynnika ‘mikroklimat gorący’,
  • zaktualizowanie wykazu zawodów i specjalności prezentowanego w formularzu wyboru zawodu wywoływanego z poziomu kilku formularzy edycyjnych dotyczących wypadku przy pracy,
  • opracowanie zmodyfikowanej wersji formularza edycyjnego oraz wydruku dla Karty wypadku dla osób niezatrudnionych na umowę o pracę.

Ponadto w odpowiedzi na zgłoszone uwagi i propozycje zmian, pozyskane od użytkowników korzystających aktywnie z aplikacji udostępnionych Instytutu, dokonano zmian w funkcjonalności aplikacji RISK SCORE, wprowadzając określone modyfikacje w układzie i zawartości wydruku stanowiącym podsumowanie przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy.

 

Zadanie 4.SP.15. Dział „Narzędzia on-line” w portalu Instytutu udostępniający aplikacje

 

Zaktualizowano również informacje na temat środków ochrony indywidualnej, które otrzymały certyfikat zgodności wydany przez CIOP-PIB w latach 2020-2022, zarówno w bazie SINDBAD, jak i w informatorze (informator SOI) dołączanym do programu MIKRO-BHP.

W poszczególnych etapach realizacji na bieżąco aktualizowana była także zawartość serwisu internetowego „BHP dla mikroprzedsiębiorstw” dedykowanego mikro- i małym przedsiębiorstwom w części prezentującej zestawienia przepisów prawnych, obowiązujących aktualnie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla wybranych sekcji gospodarki (m.in. budownictwa, przetwórstwo drewna, mechaniki pojazdowej, przemysłu spożywczego – piekarstwa i cukiernictwa, transportu samochodowego, rolnictwa indywidualnego, obróbki skrawaniem metali, obróbki plastycznej metali) zgodnie ze zmieniającym się stanem prawnym w kolejnych latach realizacji zadania (2020, 2021, 2022).

Każdy etap zadania zakończył się opracowaniem nowej wersji programu MIKRO-BHP: 1.13 (2020 r.), 1.14 (2021 r.), 1.15 (2022 r.). Na stronie internetowej Instytutu zamieszczano również kolejne wersje demonstracyjne programu gotowe do pobrania i instalacji na komputerze użytkownika w celu zapoznania się z jego funkcjonalnościami.

Wszystkie zaktualizowane, zgodne ze stanem prawnym aplikacje internetowe wspomagające prowadzenie działań w zakresie bhp, były udostępniane na bieżąco (nieodpłatnie) w czasie trwania realizacji zadania na stronie internetowej Instytutu do wykorzystania przez użytkowników zewnętrznych.

W związku ze zmianą interfejsu graficznego portalu Instytutu zostały dostosowane również strony WWW następujących aplikacji: Dokumentacja powypadkowa on-line, SINDBAD, IRYS, RISK SCORE, BHP-AKK, Pierwsza pomoc, Newsletter. Zmodyfikowano odpowiadające im pliki CSS (kaskadowe arkusze stylów) zawierające kod służący do nadawania wyglądu elementom umieszczonym na stronie WWW.

Przez cały okres realizacji zadania kontynuowano comiesięczną wysyłkę newsletterów z zakresu bhp w ramach dwóch prowadzonych przez CIOP-PIB kategorii: ogólnej pt. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy oraz specjalizowanej udostępniającej informacje szczegółowe na temat zagrożeń chemicznych, pyłowych oraz biologicznych baz wiedzy CHEMPYŁ i BIOINFO.

Przez cały okres realizacji zadania prowadzono również prace administracyjne związane z zapewnieniem ciągłej dostępności usług i serwerów portalowych, w tym aplikacji wdrożonych na serwer aplikacyjny Instytutu.

Wyniki zadania przedstawiono w 1 publikacji popularnonaukowej.



Jednostka: Dział Informatyki

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022