Pracownia Prawnych i Ekonomicznych Problemów Ochrony Pracy
 
Opis Jednostki Instytutu
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

Pracownia Prawna  - O Pracowni

    Profil działalności pracowni:

 

 
 
Podstawowym celem prac podejmowanych w Pracowni Prawa Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest poszukiwanie rozwiązań umożliwiających dostosowanie polskiego prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy do postanowień dyrektyw Wspólnoty Europejskiej.

     Wynikiem tych prac są propozycje metod wdrażania postanowień dyrektyw do prawa polskiego oraz projekty przepisów zharmonizowanych z postanowieniami dyrektyw.  
     Analiza nowych rozwiązań prawnych prowadzi również do ustalenia kierunków prac naukowo  badawczych, niezbędnych dla zapewnienia realizacji wprowadzanych wymagań w praktyce zakładów pracy.
     W pracowni opracowywane są również ekspertyzy i opinie dotyczące nowych rozwiązań prawnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Publikacje
 
Maksymalizuj
Przywróć

 

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy opracował Zestawienie „Najlepsi w bezpieczeństwie”. Jego celem jest identyfikowanie firm o wysokiej ocenie skuteczności procesów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, z których można brać przykład oraz czerpać inspiracje w tym zakresie.

Podsumowanie 1. edycji

W 2022 r. została przeprowadzona 1. edycja oceny przedsiębiorstw. Zaproszenie do udziału otrzymało 998 firm z całej Polski zatrudniających po min. 10 pracowników. Do Zestawienia „Najlepsi w bezpieczeństwie 2022” zakwalifikowano 39 przedsiębiorstw o wysokim zintegrowanym wskaźniku procesów zarządzania BHP, uzasadniającym przyznanie im bardzo dobrej lub dobrej oceny.

O zakwalifikowaniu się firmy do Zestawienia decydowały wyłącznie wyniki oceny przeprowadzonej z wykorzystaniem narzędzia pn. „Zintegrowany Wskaźnik Procesów Zarządzania BHP”, opracowanego przez specjalistów CIOP-PIB1. W ocenie zostały wzięte pod uwagę wskaźnikijakościowe (oparte na listach kontrolnych2) i ilościowe (przyjmujące za podstawę szacunkowe dane dostarczane przez przedstawicieli przedsiębiorstw), a także: wskaźnik odnoszący się do kategorii ryzyka przedsiębiorstwa3, wskaźnik absencji chorobowej oraz wskaźnik awarii i anomalii (oparty na liczbie niepożądanych zdarzeń w przedsiębiorstwie).

 

Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji zestawienia. Nabór rozpocznie się we WRZEŚNIU br. Zestawienie ma charakter otwarty i jest kierowane do wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, zatrudniających więcej niż 10 pracowników.

Zgłoszenia chęci udziału prosimy przysyłać na adres: najlepsiwbezpieczenstwie@ciop.pl 

 

Podziel się swoimi sukcesami w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy!

 

"Najlepsi w bezpieczeństwie 2022" 

 

Zestawienie realizowane w ramach V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w latach 2021-2022 w zakresie zadań służb państwowych ze środków ministra właściwego ds. pracy (zadanie pt. „Rozwój i koordynowanie działalności struktur sieciowych przedsiębiorstw na rzecz poprawy warunków pracy w Polsce”). Koordynator Programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

 


1 Pęciłło M.: Ocena procesów zarządzania bhp – aspekty teoretyczne. Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka, 1/2022

2 Wybór wskaźników jakościowych oparto na listach kontrolnych opracowanych na podstawie wymagań normy 45001:2018 dotyczących systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy

3 Wskaźnik kategorii ryzyka wyliczany zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1205, z późn. zm.)

 
Pracownicy Instytutu
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
  • Pracownia Prawnych i Ekonomicznych Problemów Ochrony Pracy
      Kierownik telefon e-mail
      dr inż. Magdalena Galwas-Grzeszkiewicz (22) 623-46-68 magal@ciop.pl
      telefon e-mail
      inż. Joanna Jabłonecka (22) 623-46-45 jojab@ciop.pl
      dr Barbara Krzyśków (22) 623-46-69 bakrz@ciop.pl
      dr Małgorzata Pęciłło-Pacek (22) 623-46-29 mapec@ciop.pl
      lic. Mateusz Tyszka (22) 623-46-40 matys@ciop.pl
Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Ocena potencjału rozwiązań organizacyjnych w zakresie zastosowania zasad resilience engineering w przedsiębiorstwach o dużym lub zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej
Kierownik projektu - dr Małgorzata Pęciłło-Pacek
Wykonawcy -
zobacz więcej
Opracowanie narzędzia wspomagającego pracodawców w ustaleniu zgodności działania z wymaganiami przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w mikro i małych przedsiębiorstwach produkcji mebli i wyrobów z drewna
Kierownik projektu - dr Barbara Krzyśków
Wykonawcy -
zobacz więcej
Zastosowanie koncepcji adaptacyjności (resilience) w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy
Kierownik projektu - dr Małgorzata Pęciłło-Pacek
Wykonawcy -
zobacz więcej
Linki
 
Maksymalizuj
Minimalizuj