Odpowiedzi na pytania prawne
Pytania
Odpowiedzi
Kategoria: Komentarze

Plany operacyjno-ratownicze - wymagania - nowe rozporządzenie (Dz.U. 2016 poz. 821)

10 czerwca 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno-ratownicze (Dz.U. poz. 821).

 

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 260 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2016 r. poz. 672). Określa ono wymagania, jakim powinny odpowiadać wewnętrzne oraz zewnętrzne plany operacyjno-ratownicze, w szczególności formę sporządzenia planów, zakres zagadnień, które powinny zostać w nich określone, ocenione i ustalone oraz zakres terytorialny planów.

Zgodnie § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia, wewnętrzne plany operacyjno-ratownicze opracowuje się na podstawie scenariuszy poważnej awarii przemysłowej wymienionych w raporcie o bezpieczeństwie - dotyczących zdarzeń, w szczególności pożarów, wybuchów i emisji, charakteryzujących się najbardziej niekorzystnymi skutkami. Plany wewnętrzne obejmują swoim zakresem teren zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Zewnętrzne plany operacyjno-ratownicze opracowuje się na podstawie scenariuszy zawartych w planach wewnętrznych, gdzie skutki zdarzeń wykraczają poza teren zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Plany zewnętrzne obejmują swoim zakresem teren poza zakładem o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zwanym dalej „zakładem", narażony na skutki poważnej awarii przemysłowej mogącej wystąpić w zakładzie.

Zgodnie z § 2 ust. 5 rozporządzenia, w planach zewnętrznych uwzględnia się informacje zawarte w planach ratowniczych opracowanych na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej, w wojewódzkich planach działania systemu opracowanych na podstawie przepisów o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz w planach zarządzania kryzysowego opracowanych na podstawie przepisów o zarządzaniu kryzysowym.

Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 17 lipca 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno-ratownicze (Dz.U. poz. 1219 oraz z 2008 r. poz. 1527), które utraciło moc z dniem 10 czerwca 2016 r. na podstawie art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1434).

Rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/18/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zmieniającej, a następnie uchylającej dyrektywę Rady 96/82/WE (Dz.Urz. UE L 197 z 24.07.2012, str. 1).

 

Oprac. Anna Gałązka
specjalistka ds. legislacji
BP 7/2016

CiopAppLinkFiles
 
Maksymalizuj
Minimalizuj