Wyszukiwanie w bazie substancji

 
BEZPOMIAROWE METODY OCENY NARAŻENIA I RYZYKA ZAWODOWEGO

 

Bezpomiarowe metody oceny narażenia i ryzyka zawodowego to metody pozwalające na przewidywanie stężenia substancji chemicznej w powietrzu środowiska pracy z wykorzystaniem modeli bezpomiarowych. Źródłem i punktem wyjścia takich modeli jest jakościowy sposób oceny i zarządzania ryzykiem stwarzanym przez substancje chemiczne.

 

Modele do szacowania narażenia inhalacyjnego bezpłatnie udostępnione on-line w języku angielskim to, m.in. Stoffenmanager, MEASE, ECETOC TRA czy EMKG-Expo-Tool do oceny narażenia inhalacyjnego.

 

W CIOP-PIB opracowany został prosty program do oceny ryzyka metodą jakościową. Przejdź do strony programu.

 

Aby uzyskać sugestie wyboru odpowiedniego modelu do bezpomiarowej oceny ryzyka dla określonej substancji rakotwórczej lub mutagennej, a także wskaźników wymaganych podczas korzystania z wybranych modeli on-line skorzystaj z modeli dla substancji CMR

 

Należy pamiętać, że zgodnie z wymaganiami Kodeksu pracy (Dz.U. 2022 poz. 1510) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2023 poz. 419), obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzanie pomiarów stężeń substancji chemicznych i pyłów w powietrzu na stanowiskach pracy.