Edukacja i szkolenia BHP

 

Centrum Edukacyjne CIOP-PIB powstało w 1994 roku jako część struktury organizacyjnej Instytutu utworzonej w celu realizowania zadań statutowych związanych z kształceniem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.  W różnych formach edukacji uczestniczyło ponad ok. 30 tys. osób.

Oferta edukacyjna Centrum jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, głównie do pracowników służby bhp, pracodawców, wykładowców i kadry inżynieryjno- technicznej, pracowników akredytowanych laboratoriów i stacji sanitarno-epidemiologicznych, inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, osób zajmujących się pomiarami parametrów środowiska pracy, pracowników ośrodków szkoleniowych i firm świadczących usługi z zakresu bhp.

 

Z usług Centrum korzysta ponad 1500 zakładów pracy i instytucji. Najliczniejszą grupą słuchaczy są uczestnicy szkoleń specjalistycznych z zakresu zagrożeń środowiska pracy, zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz oceny ryzyka zawodowego.

Liczna grupa osób kończy w Centrum szkolenia okresowe z zakresu bhp. Są to przede wszystkim osoby na stanowiskach kierowniczych, pracownicy służby bhp i pracownicy administracyjno-biurowi.

Do najbardziej prestiżowych form działalności edukacyjnej należą studia podyplomowe. Instytut prowadzi je od 1997 r., a od 2008 r. wspólnie z Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej w formie studiów dwu- i trzysemestralnych. Studia ukończyło dotychczas ok. 70 grup słuchaczy, tj. ok. 2 tys. osób. Na studia zgłasza się coraz więcej ludzi młodych, którzy uznają ten obszar wiedzy za ważny z punktu widzenia własnej aktywności zawodowej.

W celu podtrzymania więzi między absolwentami i absolwentów z Instytutem w 2000 r. zarejestrowano Stowarzyszenie Absolwentów Studiów Podyplomowych CIOP-PIB.
Z udziałem Centrum Edukacyjnego powstało wiele nowoczesnych materiałów edukacyjnych i technik nauczania umożliwiających jakościowe zmiany w systemie edukowania. Opracowano multimedialny zbiór materiałów szkoleniowych z zakresu bhp na potrzeby własnej działalności edukacyjnej oraz dla firm prowadzących szkolenia bhp i służb bhp w przedsiębiorstwach.


Przygotowano nowoczesne multimedialne materiały dla środowiska akademickiego i nauczycieli wszystkich poziomów edukacji szkolnej (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne), a także do kształcenia ustawicznego.


Nadzór merytoryczny nad pracą Centrum Edukacyjnego sprawuje Rada Programowa, która określa politykę edukacyjną Centrum oraz ocenia jej realizację. W skład Rady wchodzą przedstawiciele nauki i praktyki, w tym partnerzy społeczni w kształtowaniu warunków pracy.

 

Centrum Edukacyjne zajmuje się:

  • przygotowaniem aktualnej oferty edukacyjnej Instytutu,
  • przygotowaniem programów, materiałów edukacyjnych dla słuchaczy i niezbędnych pomocy dla wykładowców,
  • organizacją pracy autorów przygotowujących i nowelizujących materiały edukacyjne,
  • doskonaleniem wiedzy i umiejętności wykładowców,
  • oceną potrzeb rynku edukacyjnego i dostosowaniem propozycji szkoleniowych do jego potrzeb,
  • współdziałaniem z absolwentami studiów podyplomowych i szkoleń.

Formy edukacyjne


Podstawowe formy edukacyjne prowadzone w Centrum Edukacyjnym CIOP-PIB:

  1. Studia podyplomowe
    Od 1997 roku prowadzone są studia pn. „Bezpieczeństwo i ochrona człowieka w środowisku pracy”.
  2. Szkolenia wynikające z rozporządzenia MGiP
    - Szkolenia okresowe dla pracowników służby BHP
    - Szkolenia okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
    - Szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych
  3. Szkolenia problemowe i specjalistyczne
    Szkolenia związane z problematyką kształtowania bezpiecznego, higienicznego i ergonomicznego środowiska pracy i życia człowieka
  4. Szkolenia na zamówienie
    szkolenia organizowane na indywidualne zamówienie

 

     AKTUALNA OFERTA EDUKACYJNA 

 

Kadra

Programy oferowane przez Centrum Edukacyjne realizuje około 60 wykładowców. Są to pracownicy nauki i specjaliści zatrudnieni w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy oraz pracownicy centralnych instytucji państwowych i współdziałających instytutów naukowych. Wykładowcy uczestniczyli w szkoleniach pedagogicznych związanych z metodyką szkolenia ludzi dorosłych, odbyli szkolenia zagraniczne w ośrodkach edukacyjnych w USA i Szwecji. Wszyscy dysponują wieloletnim doświadczeniem edukacyjnym. Praca wykładowców podlega systematycznej ocenie. Corocznie prowadzone są warsztaty doskonalące ich umiejętności.

 

Baza szkoleniowa i wyposażenie dydaktyczna

Instytut dysponuje salami wykładowymi i do realizacji zajęć praktycznych wyposażonymi w niezbędny sprzęt służący nowoczesnemu realizowaniu procesu szkolenia (w tym rzutniki komputerowych, multimedialne komputery, sprzęt do tłumaczenia symultanicznego). Zajęcia praktyczne odbywają się w laboratoriach akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji.

Sala wykładowa Laboratorium Zakładu Zagrożeń
Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych

Programy i materiały edukacyjne

Centrum Edukacyjne dysponuje programami i pakietami edukacyjnymi dla każdego typu oferowanych szkoleń. Pakiety składają się z materiału źródłowego, poradników dla wykładowcy i słuchacza oraz foliogramów i prezentacji komputerowych. Materiały opracowywało i czuwa nad ich aktualizacją i poszerzaniem o nową wiedzę około 60 autorów.
W pracach na pakietami uczestniczyli eksperci amerykańscy i szwedzcy.

 

Centrum Edukacyjne

Kontakt: 22 623 37 85, krswi@ciop.pl

 
Centrum Edukacyjne

Centrum
Edukacyjne CIOP-PIB

 

Centrum Edukacyjne CIOP-PIB powstało w 1994 roku jako część struktury organizacyjnej Instytutu utworzonej w celu realizowania zadań statutowych związanych z kształceniem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. 

zobacz więcej "